انواع گونه های  پشه

نمونه هایی از پشه های منطقه ای ایران عبارتند از : پشه های خانگی ،  پشه های جنوبی ،  شمالی ،  پشه کوره،  پشه خاکی  و پشه هایی که روز گزش هستند،  ببر آسیایی،  تب زرد، آب های شور، آب های شور مردابی،  باتلاق ،  برکه و بیشه ها ،  مزارع برنج،  مالاریا،  نمک زارها و …

برخی از این گونه ها قادر هستند  در کمتر از یک هفته به سرعت تولید مثل و تکثیر پیدا کنند.  بیشتر آن ها در طی 10تا14 روز بالغ می شوند ،  اما مهمترین نکته این است که پشه ها به سرعت رشد می کنند. آن ها برای حفظ خود ،  نیاز به رطوبت دارند.  پشه های ماده تا حدود یک سال باقیمانده و بعد در همان فصلی که به دنیا آمده اند، از بین می روند.

 

جمعیت  پشه ها

افزایش جمعیت پشه ها در طول سال ها ادامه دار است فقط یک مرحله خواب زمستانی دارند و مرحلۀ بعدی زندگی خود را از بهار بعد مجدد شروع می کنند.

برخی از پشه های ماده تولید و تکثیر خود را بدون اینکه نیازی به تغذیه (از خون انسان یا حیوان) داشته باشند،  انجام می دهند.در حقیقت آن ها زندگی کوتاهی دارند. این پشه ها اغلب چند صد تخم می گذارند و در مدت زمان کوتاه قادر به ایجاد جمعیت های بزرگ هستند.

مشاوره رایگان با کارشناس فنی شرکت کاراشیمی: 09127953644

 

با مجوز رسمی از وزارت بهداشت

 

مکان های مناسب برای زندگی پشه ها

آب ساکن یکی از محل های مناسب برای تولید مثل این حشرات می باشدو مکان های بسیاری در اطراف خانۀ شما وجود دارد که پشه ها در آن جا قادر به تولید می باشند.  این مکان ها شامل : آب های مانده، زهکشی رودخانه ،  فاضلابی که در آن تخلیه به طور کامل صورت نگرفته، آب جمع شده از باران ، آب سطلی که باقیمانده،  استخرهای شنا، آب جمع شده در ناودان، لاستیک های قدیمی،  مالچ اطراف رودخانه،  درختچه ها ،  درخت ها ،  هیزم ،  محل هایی که آب در آن به آهستگی جریان دارد،  حوضچه های کوچک تزئینی ، آب انباشته در یک محل، ظرف آب حیوانات خانگی،  نشت آب از لوله هاو … و همچنین  در ماه های گرم سال می توان تجمع این حشرات را مشاهده کرد.

پشه ها  برای تولید مثل نیاز به رطوبت و آب (آب های راکت مانند برکه ها) دارند بنابر این آن ها به سرعت به سمت مناطق مرطوب و یا سایه دار حرکت کرده مانند اطراف استخرها ، پارکینگ و گاراژها ، بوته زارهای انبوه، انواع پیچک ها، سوراخ های موجود در درختان، آب روان موجود در ناودان ها ،  برگ ها و درختچه ها و …  که در طول تابستان گرم از آن سیراب می شوند همه و همه محلی برای تکثیر این حشرات است

اکثر مردم بر این باورند که حشره پشه از مسافت خیلی دور به حیاط شما برای پیدا کردن غذا و تغذیه آمده اند ، در واقع بیشتر این پشه ها در درجه اول به این دلیل مهاجرت می کنند که رطوبت، سایه و … کلیه مواردی را که باعث جذب آن ها می شود را در حیاط شما پیدا می کنند . در اغلب موارد پشه ها مکان هایی را که برای زندگی خود انتخاب می کنند. پشه ها به مکان های مهاجرت می کنند که سرپناهی پیدا کرده و آن ها را از آفتاب داغ حفظ کند و سایه و رطوبت دو عامل مهم برای بقای زندگی در آنجا وجود داشته باشد.

آن دسته از پشه هایی که در برکه ها زندگی می کنند، همان جا هم تولید مثل می کنند و این حشرات را می توان در اطراف ساحل به راحتی پیدا نمود ، آن ها در آب های کم عمق و نزدیک به گیاهان و مناطق مرطوب به راحتی زندگی می کنند ولی آب های عمیق که جریان آب در آن به شدت در حال حرکت است به هیچ عنوان مکان مناسبی برای تولید مثل پشه ها نمی باشد.

 

اقداماتی برای کم شدن پشه ها

از آنجاییکه پشه ها داراي دگردیسی کامل بوده لذا سه مرحله از 4 مرحله زندگی خود یعنی تخم ،لارو و پوپ را در آب زندگی کرده تنها مرحله بلوغ خود را در محیط بیرون از آب زندگی کرده و تنها در این مرحله است که جنس مـاده آن بـراي تخمگـذاری نیـاز بـه ری و خونخواري دارد لذا مبارزه اصلی بر روي پشه ها بر روي مبارزه با مراحل لاروي می باشد و یا با پرکردن لانه هاي لاروي ، جمع آوری و دفع زباله ها ، نخاله هاي ساختمانی ، جمع آوري و دفع لاستیکهاي ماشین قوطی هاي مانند قوطی کنسرو و هر آن چیزي که در آن آب جمع شود از جمله کارهایی است که در کاهش وفور پشه ها موثر است.

و همچنین سمپاشی بهترین راه بعد از نکات ذکر شده فوق می باشد تا به طور کامل یک فصل را بدون پشه زندگی کنید.