تاریخچه مگس

مَگَس‌ها یا دوبالان (نام علمی: Diptera) از بزرگترین گروه‌های حشرات است که در حال حاضر بیش از ۷۵۰۰۰۰ نوع از آن‌ها وجود دارد.

مگس‌ها دارای دو جفت بال جلویی مشخص هستند. دو جفت بال عقبی آن‌ها تبدیل به بالچه چاقوشکل به نام توازنگر (هالتر یا بالانسیـِر) شده‌است.

این حشره پس از آنکه از تخم بیرون آمد نخست به صورت لارو است و سپس در عرض ۱ هفته پر درآورده و به شکل یک مگس در می‌آید. چشم مگس مرکب از هزاران چشم کوچک دیگر است و این چشم‌ها وی را قادر می‌سازد در آن واحد به هر طرف نگاه کند. تعداد چشم‌های ریز او در حدود ۴۰۰۰ چشم است و کلیه آن‌ها به شکل مربع می‌باشد.

بيولوژی مگس خانگی

مگس خانگي تخم خود را كه در حدود 80 عدد است بر روي مواد آلي در حال پوسيدن مي گذارد. آن ها مواد گياهي بر مواد حيواني برایشان ترجيح دارد.

زبان مگس مانند زبان پروانه لوله‌ای است و بدنش استخوان و ریه ندارد. پاهای مگس مخصوص خود این حشره است. زیرا این پاها دارای سوپاپ‌هایی است که به وسیله آن مگس قادر است روی شیشه یا سقف اتاق به آسانی راه برود و پایین نیفتد. بدن مگس پوشیده از موهای نازکی است که گاهی آن‌ها را به وسیله پاهای خود تمیز می‌کند.

اهميت پزشكی مگسها

مگس ها داراي طبع كثيف بوده و به همه نوع مواد سرك مي كشند.

قدرت پرواز خوبي داشته لذا مي تواند در اشاء بيماري مهم باشد.

به دليل برگرداندن مواد غذايي داخل چينه دان

به دليل داشتن موهاي بسيار بلند در تمام بدن و تماس با فضولات و مواد زائد قادر به انتقال عوامل بيماريزا است.

در انتهاي پاي مگسها غددي وجود دارد كه توليد مواد چسبناكي مي كند كه باعث چسبيدن عوامل بيماريزا و انتقال آن به مواد غذايي مي شوند. نكته قابل توجه اين است چون تمام اين بيماريها توسط راههاي مختلف مثل دست ، آب و غذا و .. قابل انتقالند لذا مشكل بتوان گفت ميزان دخالت مگسهاي خانگي در انتقال اين بيماريها به چه اندازه است.

مديريت محيط در كنترل مگس خانگی

جمع آوري منظم و دفع صحيح زباله ها در مدتي كمتر از دوره رشد لاروها ايجاد سيستم صحيح دفع فاضلاب

از بين بردن هر گونه محيط مناسب براي رشد و نمو لارو

آويختن پرده در مقابل دربهاي ورودي

ايجاد جريان هوا به سمت خارج در مدخل ساختمانها و يا نصب پنكه بر سر در ورودي دربها

ممانعت از تماس مگس با مواد غذايي و محيط هايي كه مي توانند در آن تخم ريزي نمايند

استفاده از تله هاي برقي مجهز به لامپ ماوراء بنفش

در مناطق گرمسير و يا مناطق يخبندان جمع آوري و دفع زباله بايستي در اطاقكهايي با كف بتوني كه قابليت شستشو را داشته باشد انجام گيرد. در بعضي شرايط بايد تمام زباله ها را در زباله سوز سوزاند.

در مناطق روستايي كنترل مگس مشكل تر است زيرا فضولات دامي در مناطق وسيعي پراكنده بوده و محيطهاي رشد مناسبي براي رشد لارو مگسها قراهم مي شود و در چنين محيطهايي آموزش بهداشت و آگاهي هاي مردم به نظافت محيط كمك موثري مي تواند باشد. نصب توالت هاي بهداشتي با چاه و سيفون گونه هاي زيادي از حشرات را كنترل مي كند.

مشاوره رایگان با کارشناس فنی شرکت کاراشیمی: 09127953644

با مجوز رسمی از وزارت بهداشت

سمپاشی مگس خانگی با مواد شيميايی

لاروكشی با استفاده از سمپاشی مكرر بر روی توده هاي زباله با توجه به تغيير حجم زباله به ميزان 15-10 سانتي متر و به ميزان حداقل دو بار در هفته مشروط بر اينكه در هر بار توده زباله كاملا خيس شده و سم به عمق 15-10 سانتي متري نفوذ كند.

استفاده از نوارهاي آغشته به سم در اماكني مانند مرغداريها كه خطر آلودگي انساني و حيواني وجود دارد . نوارها را در داخل سم آغشته و از گوشه اي به گوشه ديگر آويزان مي كنند.

استفاده از طعمه مسموم . در جاهايكه اماكن دسترسي حشره به آب وجود ندارد و نيز دسترس بچه ها نباشد ،كاربرد دارد براي اينكار سمومي مانند پودر اسيد بوريك (بوراكس ) يا پرپوكسور را با مخلوطي مساوي آرد و شكر( جلب كننده ) مخلوط كرده و در درون ظرفي ريخته و در محلهاي مناسب قرار مي دهيم

استفاده از سمومی مانند سيانور و استركنين بسيار خطرناك است و نبايد استفاده شوند.

سمپاشی ابقايی سطوح داخلی و خارجی اماكن و محلهاي استراحت مگسها و ظروف جمع آوري و حمل زباله و سمپاشی ديوارهای آن به منظور جلوگيری از رشد لاروها با استفاده از سموم امولسيون و پودر وتابل

سمپاشی فضايی محلهای استراحت مگسها

اين روش در دراز مدت موثر نيست ، به این علت که با جابهجایی هوا در فضای بار بعد از گذشت زمان معلوم اثرات سمپاشی از بین خواهد رفت

مبارزه بيولوژيك  با مگس خانگی

در اين روش از دشمنان طبيعی و يا عوامل ميكروسكوپي بر عليه مگسها استفاده مي شود. مانند عقيم سازی و كنترل ژنتیک