شپش چیست؟

شِپِش یک راسته از حشرات است.  شپش‌ها انگل خارجی،  دایمی و اجباری هستند،  اجباری به این معنا است که به غیر از بدن پستانداران و  پرندگان در جاهای دیگر نمی‌تواند زندگی کنند.  شپش‌ها در راسته «شپش بی‌بالان» (Phthiraptera) قرار دارد.  این راسته دارای بیش از ۳٬۰۰۰ گونه شپش است که انگل خارجی پستانداران و پرندگان هستند که  البته استثناء نیز وجود دارد،  نوک‌اردکی ها و خفاش به شپش مبتلا نمی‌شوند.

 

شکل و طرز فعالیت شپش

شپش سر حشره ی کوچک شش پاست که محکم به پوست سر میچسبد و از خون انسان تغذیه میکند،  هر شپش به اندازه ی یک دانه ی کنجد است ،  تخم شپش محکم به موها میچسبد و به خاطر اندازه ی کوچکش به سختی میشود آن را دید و در سر پیدا کرد.

 

چه کسی شپش سر میگیرد؟

شپش سر بیشتر در بچه هایی که به مکانهای شلوغ مثل پیش دبستانی ،  دبستان میروند شایع تر است، بچه ها در این سن بیشتر باهم در ارتباط هستند و ممکن است از کلاه هم استفاده کنند  یا در بازی موهایشان با هم تماس داشته باشد و … بنابراین بیشتر در معرض این مشکل هستند، همچنین بزرگسالانی که با بچه ها زندگی میکنند نیز ریسک بالایی برای مبتلا شدن دارند.

در اکثر مواقع با استفاده از شامپوی شپش این مشکل حل میشود

 

 شپش سر چگونه منتقل میشود؟

شپش سر اغلب از طریق تماس موی سر با موی سر شخص دیگر منتقل میشود. این به شپش فرصت میدهد تا با حرکات خود به موی سر شخص دیگر مهاجرت کند، همچنین شپشها میتوانند مدت زمان نسبتا طولانی روی لباسها زنده بمانند برای همین استفاده از لباس دیگران مثل شال و کلاه میتواند شپش سر را منتقل کند.

مشاوره رایگان با کارشناس فنی شرکت کاراشیمی: 09127953644

با مجوز رسمی از وزارت بهداشت

 سمپاشی تخصصی شپش

گروه تخصصی کاراشیمی برای خدمات سمپاشی  به صورت تخصصی جهت حذف این حشره و جلوگیری از شیوع آن در آپارتمان،  منازل،  بیمارستان،  ادارات ،  ارگانها و مخصوصا مهدکودک ها  آماده می باشد.

سمپاشی منازل برای شپش

سمپاشی ادارات برای شپش

سمپاشی بیمارستان برای شپش

سمپاشی مهد کودک ها برای شپش